Niedziela – 31 stycznia

Św. Jana Bosko, założyciel zgromadzeń salezjańskich, Rodziny salezjańskiej oraz patron młodzieży i wychowawców.

DZIĘKCZYNNĄ MSZĘ ŚW. o godz. 1800 odprawimy szczególnie w intencji Rodziny salezjańskiej z Łosiówki (salezjanów i salezjanów współpracowników) oraz dobroczyńców i ofiarodawców zaangażowanych na rzecz naszej Wspólnoty. Chcemy modlić się także w intencji Liturgicznej Służby oraz wszystkich grup duszpasterskich, aby dzięki łasce Bożej przyczyniały się do skutecznego budowania naszej lokalnej Wspólnoty Kościoła.

Dla uczczenia ks. Bosko i 50-lecia powstania Rektoratu Akademia Sztuk Przeróżnych na Łosiówce zaprasza za tydzień do Galerii Teatralnej na kolejną, VIII. WYSTAWĘ ROCZNICOWĄ prac Jana Malika (świątki), Leszka Skrobackiego (akwarele), Bronisława Zająca (malarstwo olejne) zatytułowaną „Salezjańskie impresje ku czci św. Jana Bosko na 50-lecie Rektoratu na Łosiówce”. Wystawa będzie czynna w przyszłą, a także w kolejną niedzielę (7 lutego) po mszach św.

WERNISAŻ WYSTAWY odbędzie się w niedzielę (31 stycznia) po mszy św. o godz. 1000 i poprzedzi go KONCERT kleryckiego zespołu "Łoś-band" oraz Michała i Maji Kiepura (zespół „NAMUZOWANI”, który tworzą uczniowie szkoły dla niewidzących i niedowidzących z ul. Tynieckiej, odwołał występ). Spotkanie na Sali teatralnej.

SYLWETKI TWÓRCÓW obecnej WYSTAWY i ich wypowiedzi nt. twórczości:

Jan Malik
Skrzypek w orkiestrze Opery Krakowskiej, rzeźbiarz, rysownik, kompozytor, poeta. Specjalizuje się w rzeźbiarskich miniaturach nawiązujących do dawnej ludowej rzeźby sakralnej. Jego twórczość często stanowi spójne cykle: rzeźbie towarzyszy precyzyjny rysunek, wiersz i muzyka.

     Kocham tworzyć. Tworzyć, to wyrażać piękno. Ono zawiera się w dźwięku, w słowie, w plastyce. We wszystkich tych dziedzinach jestem aktywny.

Leszek Skrobacki
Pierwszy skrzypek w orkiestrze Opery i Operetki w Krakowie (1959-1996), pedagog Szkoły Podstawowej i Liceum Muzycznego przy ul. Basztowej w Krakowie oraz krakowskiej Akademii Muzycznej.

    Moje inklinacje do sztuk plastycznych związane są z tradycją rodzinną – mój dziadek był rzeźbiarzem, a także malował. Przez długie lata, zajęty intensywnie muzyką, nie uprawiałem malarstwa, ale zawsze o nim myślałem, oglądałem wystawy, chodziłem na wernisaże do galerii. Teraz mam więcej czasu, więc zacząłem malować, choć zderzyłem się z brakami warsztatowymi i żałuję, że nie posiadam wykształcenia plastycznego. Moje malarstwo jest amatorskie, ale cieszy mnie. Korzystnie wpływa na kondycję psychiczną, działa terapeutycznie. Maluję dla siebie, rodziny i przyjaciół.

Bronisław Zając
Flecista orkiestry Opery i Operetki w Krakowie w latach 1976-1999. Jest pedagogiem w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie.

  Inspirują mnie przywoływane z pamięci wyjątkowe chwile, związane przeżyciem pejzażu, jego niepowtarzalnym światłem i kolorem. Malując tworzę sobie świat, który akceptuję – świat wyciszony, sprzyjający refleksji.


 

Duszpasterstwa akademickie Krakowa zapraszają mieszkańców Krakowa na Drogę Światła

Droga Światła jest formą świętowania Okresu Wielkanocnego. Jak Droga Krzyżowa zanurzała nas w Męce naszego Pana, tak Droga Światła pozwala towarzyszyć Jezusowi w radości, jaka nastąpiła zaraz po mrokach śmierci i grobu. O chwale Chrystusa Zmartwychwstałego opowiedzą śpiewy, gitary, bębny, dym kadzideł i ogień! Na Wawelu przywita nas kardynał Stanisław Dziwisz, a swoimi rozważaniami prowadzić nas będzie bp Grzegorz Ryś. Rozpoczęcie Drogi 4 maja o godzinie 2015 na Wawelu. Zapraszamy nie tylko studentów, ale każdego, kto chce spotkać Chrystusa Zmartwychwstałego.

Duszpasterstwa Akademickie Krakowa

Klerycy naszego seminarium zapraszają w maju na codzienny APEL JASNOGÓRSKI o godz. 2100
Modlitwy odbywają się przed figurą Matki Bożej przed wejściem do seminarium od strony wałów wiślanych.

 

Genezis

Na początku roku na jednym ze spotkań ustalono termin i miejsce kolejnego wyjazdu wakacyjnego. Jako, że poprzedniego roku gościliśmy na północy naszego kraju, oczywistym stało się faktem, że tegoroczny wyjazd musi być na południe. Po krótkiej debacie padło na przedpole Bieszczad, a konkretnie na Rymanów Zdrój. Miejscowość raczej o charakterze uzdrowiskowo-spacerowym, ale mając na uwadze doświadczenia lat poprzednich i to że w naszej grupie jest sporo dzieci w wieku przedszkolnym, stwierdziliśmy, że celem zapewnienia odpowiedniego komfortu wychowawczo-opiekuńczego wybór Rymanowa będzie właściwy. Oczywiście nie zamierzaliśmy zasilać swoimi osobami rzeszy kuracjuszy - choć i taki scenariusz był przewidywany. Rymanów-Zdrój miałby stanowić dla nas bazę wypadową na eksplorację najbliższego terenu. Termin ustalono na koniec sierpnia i pozostało tylko oczekiwać na jego nadejście.

List pasterski Episkopatu Polski

w sprawie Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana

Drogie Siostry i Drodzy Bracia!

W dzisiejszej Ewangelii wybrzmiało ważne pytanie Pana Jezusa o naszą wiarę: „Czy (…) Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie? (Łk 18,8). Bez wiary, jak zaznacza autor Listu do Hebrajczyków, „nie można podobać się Bogu” (11,6).

niedziele wielkanocne (kwietnia i maja), między 15. a 1730 

W okresie wielkanocnym, w niedziele kwietnia i maja, kontynuujemy naszą wspólnotową, wielkanocną akcję dzielenia się radością Zmartwychwstania czyli Ewangelizację wałów. Akcja będzie trwała co niedziele do końca maja. Między 15. a 1730 wstąpmy do kościoła na adorację, a ewangelizatorzy będą zapraszać do nawiedzenia kościoła czyli do odwiedzenia Pana Jezusa przez osoby przemieszczające się wałami.

Jezu Chryste, Królu Wszechświata, Panie nasz i Boże,

Odkupicielu rodzaju ludzkiego, nasz Zbawicielu!

Papież Franciszek ogłosił rok 2015 Rokiem Życia Konsekrowanego pod hasłem: „Ewangelia, proroctwo, nadzieja – życie konsekrowane w Kościele dzisiaj”

W ramach roku proponujemy:

  • odkrywanie na nowo wartości całkowitego poświęcenia się Bogu przez poznanie i zrozumienie świadectwa życia osób konsekrowanych
  • modlitwę za osoby konsekrowane i z nimi, oraz o nowe powołania do życia konsekrowanego
  • spotkania z osobami konsekrowanymi (2. niedziele – Niedziela Życia Konsekrowanego; w kościele i w ramach „Dni otwartych”)
  • dodatkowo z okazji 200–lecie urodzin św. Jana Bosko, założyciela Rodziny Salezjańskiej – poznawanie ks. Bosko i jego dzieła, by zaczerpnąć z jego duchowości dla siebie

W ramach drugiej niedzieli m-ca proponujemy (przeżywanej w naszym kościele jako tzw. „Niedzieli Życia Konsekrowanego”):

  • spotykanie się z przedstawicielami różnych form życia konsekrowanego (zaproszonymi gośćmi miesiąca stycznia będą salezjanie. Po mszach zapraszamy do zwiedzenia domu salezjańskiego – seminarium)
  • odmawianie wspólnie fragmentu Liturgii Godzin – 15 min. przed mszami św. o godz. 1000, 1200 i 1800 (bowiem w ramach Roku Życia Konsekrowanego można w naszym kościele uzyskać odpust zupełny za odmówienie wspólne części Liturgii Godzin)

Natomiast przed mszą św. o godz. 730 śpiewane są Godzinki do Niepokalanego Poczęcia NMP, za które też można uzyskać ten sam odpust zupełny!

W dniach 10-18 listopada (czwartek-piątek)  trwa Nowenna przed Jubileuszowym Aktem Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

Akt zostanie uroczyście wypowiedziany 19 listopada (sobota), w wigilię uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach, a następnego dnia we wszystkich polskich parafiach.

Dzień 1 – Uznanie Panowania Jezusa Chrystusa Króla i poddanie się Jego Prawu
Dzień 2 – Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski
Dzień 3 – Dziękczynienie za miłosierdzie Jezusa Chrystusa Króla
Dzień 4 – Dziękczynienie za matczyną opiekę Maryi Królowej Polski
Dzień 5 – Przeproszenie Jezusa Chrystusa Króla za nasze narodowe grzechy
Dzień 6 – Wyrzeczenie się złego ducha i wszystkich jego spraw
Dzień 7 – Przyrzeczenie pełnienia woli Jezusa Chrystusa Króla
Dzień 8 – Przyrzeczenie budowania Królestwa Jezusa Chrystusa Króla w naszym Narodzie
Dzień 9 – Chrystus Królem w całym Narodzie i Ojczyźnie

MODLITWY NA KOLEJNE DNI NOWENNY:

Szybki kontakt

Kościół Rektoralny Salezjanów
      pw. MB Wspomożenia Wiernych

Adres: Tyniecka 39, Kraków 30–323

Telefon: +48 122 663 611

Email: info@losiowkasdb.pl

Strona: losiowkasdb.pl

Bank: 62 1600 1013 1847 8609 2000 0004


Kancelaria parafialna - godziny urzędowania:

  • wtorek, piątek, godz. 1600-1730