O nas

Wspólnota Burego Misia to miejsce spotkania w przyjaźni Burych Misiów (osób niepełnosprawnych intelektualnie) i Burych Niedźwiedzi. Wspólnie przeżywamy radość ze spotkania, poznawania siebie nawzajem i dzielenia się każdą chwilą. Każdy z nas ma okazję zachwycić się pięknem drugiego człowieka, który bardzo często przez swoją odmienność uczy nas i zadziwia. We wspólnocie każdy z nas jest dawcą i biorcą. Wspólna wędrówka pozwala nam czerpać to co najlepsze z poznania drugiej, innej osoby. Razem przeżywamy troski i wzruszenia, dzielimy się marzeniami, a także wspólnie je realizujemy. Razem jeździmy na Obozy, modlimy się, bawimy. Sercem naszej Wspólnoty jest Osada Burego Misia w Nowym Klinczu koło Kościerzyny. Dom dla Burych Misiów, które już nie znajdują oparcia w rodzinach, otaczającym je bliższym społeczeństwie, gdzie mogą zamieszkać razem z Ojcem naszej Wspólnoty - ks. Czesławem "Kubą" Marchewiczem oraz innymi Burymi Niedźwiedziami. Tam też spotykamy się na corocznych Obozach z Burymi Misiami i Niedźwiedziami z innych Ognisk lokalnych - z Poznania i Bytomia.

Powstanie Wspólnoty

Pierwszym impulsem powstania Wspólnoty było spotkanie na Plantach krakowskich zmartwychwstańca, kl. Kuby z Piotrusiem. Potem dołączyli następni. Latem 1984 r. zrodził się pomysł, który Kuba zrealizował, kiedy zabrał swoich przyjaciół z katechizacji osób niepełnosprawnych na Kaszuby, na pierwszy trzytygodniowy obóz, któremu nadał nazwę Obóz Burego Misia.

Grupa zaczęła najpierw gromadzić się wokół wakacyjnego wspominania, planowania kolejnych wakacji, aby wreszcie odważyć się na przyjaźń, która jest takim totalnym dotknięciem tajemnicy ludzkiego życia. Zaczęliśmy siebie widzieć nie tylko jako towarzyszy do zabawy, kompanów wesołych imprez. Poczuliśmy się odpowiedzialni za swoją codzienność. I tak zawiązała się Wspólnota.


STRONA OGÓLNOPOLSKA: www.buremisie.org.pl


 

Krakowska Wspólnota Burego Misia  z ŁOSIÓWKI:

    Jest najstarszą wspólnotą w gronie wszystkich ognisk Wspólnoty i przyjmuje się tradycyjnie, że działa od 1983 r., kiedy to zaczęto planować pierwszy Obóz Burego Misia. Wspólnota jest wydarzeniem bardzo dynamicznym, ona się ciągle staje. Tak więc ta krakowska Wspólnota w związku z tym, że "stawała się" pierwsza ma pewnie najwięcej problemów z określeniem duchowej tożsamości. Każda następna wspólnota rodziła się jakby na fundamencie bogactwa przeżyć tych ognisk wspólnoty powstałych wcześniej. Może dlatego pozostaje najmniejszą, a przez to po krakowsku najbardziej ekskluzywną z naszych wspólnot.           W ramach wspomnień z ubiegłych lat link do zdjęć z naszych spotkań i wyjazdów: picasaweb.google.pl/buremisie

    Dziś w krakowskiej Wspólnocie spotyka się 30 Burych Misiów i 15 ich przyjaciół - Burych Niedźwiedzi. Wspólnota spotyka się na comiesięcznej mszy św. w kościele p.w. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych na ul. Tynieckiej 39, na tzw. Łosiówce, w III sobotę miesiąca, zazwyczaj o godz. 1515. Przy Wspólnocie istnieje też drużyna harcerska należąca do ZHP, o czym informujemy poniżej.

      W każdej wspólnocie lokalnej przewodnikami są osoby tworzące Kapitułę Odpowiedzialnych Wspólnoty Lokalnej. W skład Krakowskiej Kapituły w roku 2016-17 wchodzą: Anna Kornaus (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.),  Katarzyna Zych (kom.: 600923789, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) i Karolina Chudzio.

     Wspólnota jest na Facebook - zob. tutaj. 


Drużyna harcerska krakowskich Burych Misi:

30 Podgórska Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „Bure Misie” (30 PgDH NS „Bure Misie”). Drużynową jest pwd. Katarzyna Pawlicka (Tel: 603 067 272, Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Miejsce spotkań: sala teatralna pod kościołem na Łosiówce (gdy jest zajęta, to inne pomieszczenie w seminarium), niedziela, godz. 11.00

Fanpage (zapraszamy na bieżąco relacjonowane zbiórki oraz wrzucane zdjęcia): Drużyna harcerska BM

Info na stronie ZHP Hufiec Kraków-Podgórze - zob. tutaj.


AKTUALNOŚCI:

 

TERMINY SPOTKAŃ  2017-2018:

(sprawozdania z odbytych spotkań zobacz poniżej)

Spotkanie Wspólnotowe - są soboty, o godz. 1515,

a zbiórki harcerskie - są w niedziele o godz. 1030 

 

Terminy spotkań (sobota, godzina 15:15)

21 października
18 listopada
16 grudnia
20 stycznia
17 lutego
Marzec - wyjazd rekolekcyjny
21 kwiecień
19 maj
16 czerwiec

Terminy zbiórek harcerskich (niedziela, 11:00)

24 czerwca

 

 

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH WOLONTARIUSZY do WSPÓLNOTY !!!

 

Zapraszamy do oglądnięcia majowego spotkania Wspólnoty Burego Misia w Krakowie: tutaj

Artykuł o tym co ostatnio działo się na Osadzie Burego Misia czyli o budowie nowego Domu. Zapraszamy do lektury tutaj

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2017  w RABCE

- zob. zdjęcia: TUTAJ

BAL NOWOROCZNY 2017

Opis do balu: Ostatnio w Krakowie nastał czas balowy! Na miejscu stawili się: tancerka bollywood; panna młoda w staropolskim stroju z motywami wiejskimi; coś jakby gepard czy inny zwierz; kibic; nieznajoma w różowej sukience oraz wiele innych postaci, które uciekły z obrazu... Ale chętnie pozowały w jego ramach!

- zob. zdjęcia: TUTAJ

WIGILIA WSPÓLNOTA I WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA - GRUDZIEŃ 2016

- zob. zdjęcia: TUTAJ

 

Zapraszamy na wystawę obrazów Burych Misiów, która jest w jednej domowej galerii. Zobacz tutaj.

Okres karnawałowy już prawie dobiega końca więc mała relacja z zabawy w Krakowie. 23 stycznia po mszy św. czekała nas niespodzianka - odwiedził nas pan Mateusz Świstak z "Baśnie na warsztacie". Pomimo strasznych baśni, zaśmiewaliśmy się do łez. Dziękujemy bardzo za wizytę! Mamy nadzieję, że to nie ostatnie nasze spotkanie z panem Mateuszem. W trakcie opowieści przyszedł nagle do sali nieznany nikomu prawdziwy rycerz. Do tej pory nie wiadomo skąd się wziął...
Oczywiście po opowieściach wzięliśmy się za zabawę. Chyba wszyscy się wytańczyli i wyskakali na zapas.

W szaleństwie zabawy nikt się nie przejmował robieniem zdjęć, dlatego tylko kilka, aby nie straszyć ich koszmarną jakością - zobacz tutaj.

 

Minęły wakacje, minął Obóz Burego Misia, rozpoczął się kolejny rok akademicki, a razem z nim kolejne spotkania Wspólnoty Burego Misia.
17 października spotkaliśmy się po raz pierwszy po wakacjach. Wszyscy zdążyliśmy się za sobą ogromnie stęsknić. Dołączyło do nas kilka nowych osób więc spotkanie po Mszy Świętej rozpoczęliśmy od zabawy integracyjnej. Upletliśmy ogromną sieć, która pozwoliła nam się lepiej poznać, a przy okazji ćwiczyliśmy refleks. Nawet "starzy bywalcy" potrafili nas zaskoczyć ciekawostkami o sobie!
Kolejnym punktem spotkania było wspólne świętowanie 40 urodzin Iwony- wszystkiego najlepszego! Po życzeniach i uściskach przyszedł czas na wspominki. Oglądając fotorelację z Obozu Burego Misia nie obyło się bez śmiechów, zachwytów, wzruszeń i ogromu innych emocji, które przypomniały nam o wspaniałych dwóch tygodniach spędzonych na Osadzie w lipcu. Po relację z Obozu zapraszamy na fanpage Wspólnoty - tutaj.
A już niedługo kolejne spotkanie! Do zobaczenia!

I dzień wiosny - marzec 2015
Chociaż w Krakowie już od jakiegoś czasu nie ma śniegu to tradycyjne przegonienie zimy nie zaszkodzi. 21 marca uroczyście pozbyliśmy się Marzanny(zrobionej przez Drużynę Harcerską na ostatniej zbiórce). Nie od razu przeszliśmy do rzeczy gdyż najpierw czekała nas gra terenowa przypominająca o pierwszym dniu wiosny i o czekającej Marzannie.

Chociaż Wisła niedaleko, my postanowiliśmy spalić zimową kukłę. Nad bezpieczeństwem ogniska czuwali Harcerze.

Lutowe spotkanie Wspólnoty 2015

Kim może być Bury Miś? Kim może być Bury Niedźwiedź? Kimkolwiek zechcą. W ostatnią sobotę lutego Bure Misie i Bure Niedźwiedzie zostały naukowcami, eksperymentatorami, zbieraczami doświadczeń i ogromnych wrażeń. Co się dało, to zostało zarejestrowane przez oko kamery i aparatu, dlatego zapraszamy do oglądania zdjęć:)
Anka K. - zobacz zdjęcia tutaj

W sobotę, 17.01.15, odbyło się kolejne spotkanie Wspólnoty Burego Misia. Zaczęliśmy oczywiście mszą św., na której modliliśmy się w intencji niedawno zmarłego taty naszego Burego Misia - Kasi czyli za ś.p. Janusza Perłowskiego. Po mszy św. przeszliśmy do sali teatralnej, gdzie przygotowaliśmy się do zabawy - każdy mógł stworzyć swoją karnawałową maskę. Wyszły wspaniałe! Wspólnie świętowaliśmy urodziny Maćka, Anety, Ani i Krzysztofa - był tort, szampan i oczywiście "sto lat". Potem przyszedł czas na zabawę! Było dużo śmiechu podczas gry z zagadkami i zadaniami do wykonania. Nie zabrakło "kaczuch" i "makareny" oraz innych hitów do tańca. Myślę, że wszyscy się świetnie bawili. Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z balu - zobacz.
Anka

 

Na początku potkaliśmy się w kaplicy na modlitwie w intencji całej naszej Wspólnoty, ale też aby się wyciszyć  i skoncentrować na tematyce adwentu, przygotowującego nas do świąt. Potem zrobiliśmy małe warsztaty kulinarne, gdzie każdy miał możliwość przygotować specjalnie dla siebie lub swojego przyjaciela pyszny deser. Aby się rozruszać po tej uczcie zagraliśmy w Śpiewające Fortepiany. Każdy miał okazję wykazać się znajomością wielu piosenek, a także oczywiście pośpiewać. Nie zabrakło naszej obozowej piosenki "Lato na Obozie Burego Misia" oraz takich hitów jak "Jesteś szalona" czy "Gdy na morzu" :) Po pełnej zacięcia rywalizacji przyszła kolej na coś spokojniejszego - wspólnie przygotowaliśmy kartki świąteczne dla naszych przyjaciół z innych ognisk: dla Osady, Poznania i Bytomia. Powstały piękne prace :-)   [zobacz zdjęcia]

Szybki kontakt

Kościół Rektoralny Salezjanów
      pw. MB Wspomożenia Wiernych

Adres: Tyniecka 39, Kraków 30–323

Telefon: +48 122 663 611

Email: info@losiowkasdb.pl

Strona: losiowkasdb.pl

Bank: 62 1600 1013 1847 8609 2000 0004


Kancelaria parafialna - godziny urzędowania:

  • wtorek, piątek, godz. 1600-1730