HISTORIA ORGANÓW

Opis techniczny organów (wg Karty ewidencyjnej):
Prospekt organowy eklektyczny, architektoniczny, o formie szafiastej, jednokondygnacjowy, jednoosiowy, płaski. Od góry obudowa w formie falisto wygiętego gzymsu. Po bokach zamkniętego arkadowo pola piszczałkowego dwie prostokątne płyciny. Od dołu obudowa zamknięta gzymsem prostym. Materiał wykonania – drewno, stop cyny. Wymiary 300x200x150 cm
Traktura pneumatyczna, wiatrownice stożkowe, kontuar wolnostojący, miechy magazynowe, napęd – dmuchawa elektryczna. Organy posiadają dwa manuały po 56 klawiszy (od C do g 3) oraz pedał z 27 klawiszami (od C do f 1).
* * * *
Stuletnie organy w kościele rektoralnym salezjanów na Łosiówce

Organy, które obecnie ubogacają liturgię w kościele rektoralnym pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, zostały wybudowane w 1913 r. przez znaną firmę Gebrüder Rieger z Jägerndorfu (dziś Karniów w Czechach) jako ich 1957 instrument - tj. opus 1957. Służyły one pierwotnie jako instrument salonowy u krakowskiego inżyniera Rzący.
Po niespełna 20 latach postanowiono je sprzedać, korzystając z pośrednictwa Władysława Bolońskiego, prowadzącego skład i wypożyczalnię fortepianów w Krakowie. W ten sposób na początku 1933 r. salezjanie z krakowskiej Łosiówki nabyli rzeczony instrument i umieścili go początkowo w kaplicy seminaryjnej (zob. poniżej zdjęcie z 1936 r.). Organy kosztowały 600 dolarów (wg innego źródła 700 dolarów), a fundatorem ich zakupu był ks. Stanisław Łukaszewski sdb.
W latach trzydziestych XX w. instrument otoczony był troskliwą opieką: w 1933 r. naprawiała go wspomniana firma Rieger, która przynajmniej do końca 1935 r. przeprowadzała regularne przeglądy, dbając o to, by był sprawny i nastrojony. Po drugiej wojnie światowej organy przeniesiono do wybudowanego w latach 1936-38 kościoła, który został oddany do użytku dla wiernych w 1947 r. Instrument służy łosiówkowskim parafianom do dziś (zob. zdjęcia poniżej). Po 1982 r. miała miejsce modyfikacja dyspozycji, która polegała na wymianie jednego głosu.

Piotr Matoga


(Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)

Szybki kontakt

Kościół Rektoralny Salezjanów
      pw. MB Wspomożenia Wiernych

Adres: Tyniecka 39, Kraków 30–323

Telefon: +48 122 663 611

Email: info@losiowkasdb.pl

Strona: losiowkasdb.pl


Kancelaria parafialna - godziny urzędowania:

  • wtorek, piątek, godz. 1600-1730