8. KS. MARIAN DĘBSKI (1999-2000)

Ks. Marian był rektorem kościoła pw. MB Wspomożenia Wiernych w Krakowie na Łosiówce przez jeden rok. Jego posługiwanie naznaczone zostało bardzo dużym wkładem pracy i dość ciężką choroby duszpasterza. Bardzo dużo czasu zajęło mu przygotowanie tzw. „Jubileuszowych Jasełek” z okazji roku 2000. Ks. Marian sam był reżyserem przedstawienia oraz grał dość wymagającą rolę Bacy. Po Jasełkach i kolędzie duszpasterskiej zachorował na grypę, którą „przechodził”. Niestety skończyło się to nowotworem na nerce, który usunięto mu w szpitalu przy ul. Narutowicza dokładnie w dzień jego święceń kapłańskich czyli 16 czerwca 2000 r.

Ks. Dębski wcześniej, zaraz po święceniach, przez dwa lata pracował w Krakowie na Dębnikach w parafii pw. św. St. Kostki. Następnie kolejne dwa lata, 1990-1992, posługiwał w salezjańskiej placówce w Rzeszowie, gdzie jako katecheta uczył w szkole dwadzieścia parę godzin tygodniowo oraz prowadził Oazę i scholę. Potem przełożeni skierowali go do Klagenfurtu na naukę języka niemieckiego, aby po roku nauki mógł rozpocząć w Bonn zastępstwo za ks. Józefa Długołęckiego. Następnie powierzani mu krótsze lub dłuższe zastępstwa w Niemczech, a w międzyczasie miał roczne przydziały do pracy w placówkach salezjańskich w Lublinie i w Skawie, po których trafił na Łosiówkę.
Po zakończeniu pracy w naszym kościele ks. Marian w 2000 r. przeniósł się do Niemiec. Najpierw do Buxheim koło Memingen, gdzie był administratorem parafii przez 4,5 roku. Potem, za pozwoleniem przełożonych, przeprowadził się do Steiermarku w diecezji Gray/Seckau, gdzie posługuje od 2005 r. Rok później został tam proboszczem parafii pw. St. Anna am Aigen i wicedziekanem dekanatu Feldbach. Od 1.09.2017 r. podjął również odpowiedzialną pracę kapelana szpitala w Schwandorfie koło Regensburga.
ks. dr Robert Bieleń sdb