KS. MAREK DĄBEK SDB

Początek drogi życiowej ks. Marka Dąbka rozpoczął się na Osiedlu Robotniczym przy ul. Praskiej 67/9.

Urodził się 26 marca 1959 r. jako syn Krystyny i Adama Dąbek. Cała młodość ks. Marka była związana z środowiskiem przy ul. Praskiej oraz Oratorium Młodzieżowym Salezjanów z Łosiówki.

Tu dojrzewało jego powołanie do kapłaństwa. Będąc ministrantem i lektorem wolny czas spędzał w Oratorium bawiąc się i ucząc, jak to było wówczas w zwyczaju dzieci z Osiedla Robotniczego.

Przez 10 lat grał w Jasełkach wystawianych przez młodzież na scenie salezjańskiej.

Po ukończeniu Poligraficznej szkoły średniej w 1977 r. wstąpił do Nowicjatu Salezjańskiego w Kopcu.

Po rocznym pobycie w Nowicjacie rozpoczął studia formujące kapłańską, aby 10 lat później rozpocząć służbę dla Boga i ludzi. 16 czerwca 1988 r. w kościele parafialnym na Dębnikach diakon Marek Dąbek otrzymał świecenia Kapłańskie z rąk bpa Albina Małysiaka. Srebrny Jubileusz 25-lecia świeceń kapłańskich celebrował w niedzielę 23 czerwca 2013 o godz. 10-tej w Kościele na Łosiówce.

Droga kapłańska Księdza Marka wiedzie przez parafie salezjańskie (w nawiasach sprawowane funkcje):

  • Oświęcim (ekonom)
  • Lublin (wikariusz parafialny)
  • Rzeszów (dyrektor domu Zakonnego)
  • Szczyrk (kustosz Sanktuarium)

W Sanktuarium w Szczyrku doprowadził do koronacji koronami papieskimi Cudownego obrazu Matki Bożej Królowej Polski, Pani Beskidów. Korony papieskie Matki Bożej zostały poświęcone wśród tysięcy pielgrzymów 8 kwietnia 2008 r. przez Ojca Świętego Benedykta XVI na Placu Św. Piotra w Watykanie. Koronacja odbyła się 21 września 2008 roku W Szczyrku na Górce.

Obecnie pracuje w Staniątkach, w Ośrodku Rektoralnym  pod wezwaniem św. Wojciecha przy Sanktuarium koronowanej koronami papieskimi Matki Bożej Bolesnej, którym opiekują się siostry benedyktynki.